Nadwaga, zaparcia i sucha skóra to powszechne problemy. Problemy te dotyczą dużej części społeczeństwa. Zwłaszcza w czasach pandemii. Nic więc dziwnego, że szukamy szybkich i łatwych rozwiązań, które pomogą nam poczuć się lepiej. W wyszukiwarce Google coraz popularniejsze staje się słowo kluczowe: terapia sokami. Co to znaczy? Czy jest ona dobra dla każdego?
Faktem jest, że dieta uboga w warzywa i owoce może prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak zaburzenia cywilizacyjne. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności zawierającej zbyt dużo cukrów prostych i wysoki poziom złego cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wiele osób zniechęca się do jedzenia warzyw, ponieważ wymaga to wielu przygotowań, począwszy od mycia, obierania i krojenia, a skończywszy na ostatecznej formie podania.
Z pomocą przychodzą właśnie soki. Warto przyjrzeć się sokom, aby przekonać się, czy sokowirowanie jest zdrowe dla każdego.
Soki są dobre dla zdrowia o każdej porze
W definicji soku są pewne błędy. Definicja soku nie jest taka sama zarówno dla świeżo wyciśniętego soku, jak i dla napojów sokopodobnych produkowanych z zagęszczonego syropu z dodatkiem cukru, często z innymi szkodliwymi składnikami. Sok to nie zdrowie. Należy podkreślić, że soki z owoców i warzyw bez sztucznych składników, dodatku cukru czy konserwantów są bezpieczne. Napoje te cieszą się popularnością wśród ludzi.
Soki, które są zdrowe i świeżo wyciskane, stają się coraz bardziej popularne. Nadal istnieje wiele słodzonych napojów, które są mylnie reklamowane jako zdrowe. Takie napoje sokowe mogą prowadzić do otyłości i cukrzycy typu 2 ze względu na dużą ilość sacharozy i sztucznych aromatów. Mimo że te popularne napoje mogą zawierać niezbędne składniki, lepiej jest pić zwykłą wodę mineralną niż słodzone soki.
Istnieje wiele soków, które są niezwykle zdrowe, np. sok z brzozy BIO czy sok z karczocha. Wszystkie te soki można znaleźć w naszym sklepie. Sok z brzozy zawiera duże ilości manganu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Sok z brzozy zawiera duże ilości manganu, który może być stosowany w leczeniu niedoborów tego biopierwiastka.
Sprawdź: Jak zacząć odchudzanie? Czytaj więcej na https://wozijadlo.pl/jak-zaczac-odchudzanie_baql.a
Czego możesz nie wiedzieć o sokach
Ze względu na dużą zawartość składników aktywnych soki mogą wchodzić w interakcje z lekami. Naukowcy, którzy próbowali zbadać zupełnie nowy rodzaj napoju, doszli do tego wniosku przez przypadek.
Interakcja między sokiem grejpfrutowym a lekami została odkryta przypadkowo podczas badań nad interakcją alkoholu i leków. Sok grejpfrutowy został użyty do zamaskowania smaku alkoholu. To nie alkohol powodował zmiany we wchłanianiu leków. Były to raczej flawonoidy zawarte w soku. Zmieniają one aktywność enzymów (CYP3A4 i CYP1A2), które wpływają na wchłanianie leków i przenikanie niektórych leków do krwi. Może to również wpływać na aktywność i toksyczność leków.
Należy pamiętać, że soki warzywne, takie jak sok marchwiowy czy buraczany, należy pić ostrożnie. Okazuje się, że niektóre warzywa bulwiaste, jak np. buraki, należą do gatunków zawierających znaczne ilości metali ciężkich. Wiadomo, że są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Młode buraki zawierają również duże ilości szczawianów. Surowy sok z buraków powinien być spożywany z umiarem, jeśli jest zdrowy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, kobiet w podeszłym wieku i osób z chorobami nerek.
Czy warto spróbować sokoterapii?
Osoby, które chcą choć trochę odciążyć swój układ trawienny, mogą spróbować terapii sokowej. Terapia sokowa nie tylko oczyszcza organizm i pozbywa się toksyn, ale także daje odpocząć żołądkowi i jelitom. Terapię sokami można uznać za „wakacje”, które są doskonałym sposobem na zmianę stylu życia i uczynienie go zdrowszym. Terapia sokowa jest doskonałym rozwiązaniem po wakacjach lub w innych okresach, kiedy spożywamy zbyt wiele kalorii lub używamy używek, takich jak alkohol.
Terapia sokowa może mieć bardzo pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Może również pomóc w przypadku zaparć, bólów głowy i uczucia stałego zmęczenia. Nie zaleca się ciągłego picia soków. Tego typu rewolucja nie jest jeszcze możliwa w naszym układzie trawiennym. Jeśli jednak lekarz nie zaleci tego rodzaju diety płynnej, należy spożywać pokarmy stałe. Dzięki temu trawienie przebiega prawidłowo, czujemy się zadowoleni i nie cierpimy z powodu ciągłych biegunek.