sobota, 23 listopada

Jak zrobić szczaw na zimę w słoikach

Jesień to czas, kiedy natura obdarowuje nas obfitością warzyw i ziół. Jednym z nich jest szczaw, który swoim kwaśnym smakiem dodaje charakteru wielu potrawom. Jednakże, aby móc cieszyć się jego smakiem również zimą, warto zapoznać się z metodą jego przechowywania w słoikach. Przygotowanie szczawiu na zimę w słoikach nie tylko pozwoli zachować jego świeżość, ale także umożliwi korzystanie z niego przez cały sezon.

Wybór najlepszego szczawiu

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór najlepszego szczawiu. Najlepiej jest zebrać go we własnym ogrodzie lub nabyć świeży na lokalnym rynku. Wybierając szczaw do przetworzenia, należy zwrócić uwagę na to, aby był świeży, jędrny i wolny od wszelkich przebarwień czy uszkodzeń.

Przygotowanie słoików i składników

Kolejnym krokiem jest przygotowanie słoików oraz pozostałych składników niezbędnych do zakonserwowania szczawiu. Słoiki powinny być starannie umyte i wysuszone, a ich pojemność dostosowana do ilości przygotowywanego szczawiu. Oprócz tego, będziemy potrzebować soli, wody oraz ewentualnie przypraw według własnych upodobań.

Zobacz również   Gold żeń szeń cena: tajemnice złotego korzenia

Przygotowanie szczawiu

Po przygotowaniu słoików i składników możemy przystąpić do właściwego przygotowania szczawiu. Najpierw dokładnie myjemy go pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Następnie kroimy go na mniejsze kawałki, co ułatwi nam jego układanie w słoikach.

Układanie szczawiu w słoikach

Po pokrojeniu szczawiu możemy przystąpić do układania go w słoikach. Warstwami układamy go w słoikach, delikatnie dociskając każdą warstwę, aby zmieściło się jak najwięcej liści. Pamiętajmy również o pozostawieniu miejsca na zalanie go solanką.

Zalewanie solanką

Po ułożeniu szczawiu w słoikach przystępujemy do przygotowania solanki. W rondlu gotujemy wodę, dodając do niej sól w proporcji około 50g soli na litr wody. Gotujemy solankę do momentu, aż sól się rozpuści, a następnie odstawiamy ją do ostygnięcia. Gdy solanka ostygnie, zalewamy nią szczaw w słoikach, starannie zabezpieczając go przed dostępem powietrza.

Zobacz również   Czy cynamon może uczulać? wszystko, co powinieneś wiedzieć o potencjalnych reakcjach alergicznych

Przechowywanie szczawiu

Po zalaniu szczawiu solanką, słoiki należy szczelnie zakręcić i przechować w chłodnym i ciemnym miejscu. Szczaw w słoikach będzie przechowywał się przez wiele miesięcy, gotowy do wykorzystania w dowolnej chwili. Pamiętajmy jednak o regularnym sprawdzaniu stanu szczawiu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zastosowanie powyższej metody pozwoli nam cieszyć się smakiem szczawiu przez całą zimę. Dzięki przechowaniu go w słoikach będziemy mieli zawsze pod ręką aromatyczną bazę do przygotowania zup, sosów czy sałatek. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie tego wyjątkowego przysmaku na zimę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.