sobota, 23 listopada

Woda gazowana czy niegazowana? Podział wód.

Spoglądając na sklepowe półki zastawione przez przeróżne wody, często zastanawiamy się nad tym, która będzie odpowiednia dla nas. Mamy do wyboru głównie dwa rodzaje wód: gazowaną i niegazowaną. Tę, którą wybierzemy zależy od naszych upodobań, smaku czy też zasobności portfela. Zdarza się, że nie zwracamy zupełnie uwagi na skład mineralny kierując się głównie wielkością butelki. Dotyczy to głównie małych 0,5l wód kupowanych z wygody lub też pochopnie, po to aby szybko ugasić pragnienie. Każdy wie, iż woda jest niezbędna do życia. Nasz organizm składa się z 70% wody, dlatego ważne jest abyśmy dostarczali do niego jej odpowiednią ilość. W ciągu dnia średnio powinniśmy wypijać 2,0 – 2,5litra. Zatem pytanie jaką wodę kupić? Rynek jest bogaty w ten produkt, jednak zanim dokonamy odpowiedniego wyboru, przeanalizujmy ją pod względem zawartych w niej związków oraz jej oddziaływań na organizm. 

Woda niegazowana jest jednym z najczęściej wypijanych napojów. Głównymi jej wielbicielami są małe dzieci, kobiety w ciąży, karmiące, czy też osoby starsze. Polecana jest dla ludzi mających problemy z nadciśnieniem, chorobami gastrycznymi, a także po zabiegach operacyjnych. Również Ci, którzy mają kłopoty z nadwagą powinni wprowadzić ją do swojego codziennego menu. Zalecana jest przy stosowaniu różnych diet, w celu poprawienia przemiany materii, a tym samym przyśpieszenia chudnięcia. Nie jest ona sztucznie nasycana dwutlenkiem węgla, przez co ma neutralny smak. Z wód niegazowanych przeważnie kupowane są wody mineralne i źródlane, rzadziej stołowe czy lecznicze. Dzielimy je na nisko, średnio i wysoko zmineralizowane. Woda niegazowana uchodzi za zdrowszą od gazowanej, choć nie jest to do końca prawdą.

Zobacz również   Zdrowa dieta roślinna obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Woda gazowana czy niegazowanaWoda gazowana jest również zdrowa, lecz nie może być pita przez osoby mające problemy żołądkowe, wzdęcia, zgagę, czy kłopoty z krtanią, ponieważ podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego. Jej nadmiaru unikać powinni też osoby majce problemy z układem oddechowym oraz małe dzieci. Nasycona jest dużą ilością dwutlenku węgla, przez co lepiej gasi pragnienie, ale za to ma kwaśny smak. Jej musowanie daje poczucie orzeźwienia i wpływa na lepsze samopoczucie. Zawiera w swoim składzie również kationy metali m.in. magnezu, sodu, wapnia i potasu. Z kolei wysoka obecność dwutlenku węgla przyczynia się do obniżenia pH wody, co prowadzi do zahamowania rozwoju bakterii. Woda gazowana polecana jest także osobom aktywnym fizycznie, głównie sportowcom podczas intensywnych ćwiczeń. Wchłania się z przewodu pokarmowego w szybszym tempie niż woda niegazowana, co powoduję przyśpieszenie produkcji moczu, a tym samym usunięcie z organizmu toksyn nagromadzonych podczas wysiłku. Zawartość dwutlenku węgla w wodach gazowanych jest różna. Mogą one zawierać CO2 z naturalnego pochodzenia lub sztucznie zostać nim nasycone. Dzielimy je na nisko, średnio i wysoko nasycone. Te z naturalnym CO2 charakteryzują się mniejszą zawartością gazu, wręcz niewielką, wynoszącą około 1500mg na litr. Są to wody nisko nasycone. Średnio nasycone zawierają stężenia CO2 od 1500mg do 4000mg na litr, natomiast wysoko nasycone ponad 4000mg na litr. Woda gazowana najczęściej wytwarzana jest z wody mineralnej lub źródlanej.

Zobacz również   Jak wybrać odpowiednią bieliznę do stylizacji?

Podział wód : wody źródlane, mineralne, stołowe oraz wody lecznicze. Mogą one być gazowane lub też niegazowane. Wody te charakteryzują się różnymi właściwościami zależnymi od sposobu ich pozyskiwania czyli wydobycia oraz stopnia nasycenia CO2.

Woda źródlana jest wodą nisko zmineralizowaną, czyli z nisko zawartością składników mineralnych pochodzącą ze złoża podziemnego. Zawiera w swoim składzie mniej niż 1000mg składników mineralnych na litr. Najpopularniejsze z tej grupy wody to: Żywiec Zdrój, Dobrawa, Evian, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu, Nestle Aquarel.

Woda mineralna jest wodą podziemną, pozyskiwaną z odwiertów geologicznych. Dzielimy je na średnio i wysoko zmineralizowane, zawierającą stały skład chemiczny wzbogacony o minerały. Woda średnio zmineralizowana zawiera od 501-1500mg minerałów na litr, natomiast wysoko zmineralizowana powyżej 1500mg. Ten rodzaj wody korzystnie wpływa na funkcje fizjologiczne organizmu człowieka. Najczęściej spotykane wody mineralne to Muszynianka oraz Staropolanka.

Zobacz również   Przeziębienie, grypa, alergia czy covid-19? jak je od siebie odróżnić?

Wody stołowe powstaje w wyniku zmieszania wody mineralnej ze źródlaną lub też z wodociągową, która jest przefiltrowana i wzbogacona o składniki mineralne.

Wody lecznicze są wodami bardzo wysoko zmineralizowanymi, zawierającymi czasami nawet ponad 4000mg składników mineralnych na litr wody. W swoim składzie mają przynajmniej jeden składnik leczniczy, który wpływa na nasz organizm. Absolutnie nie możemy przesądzać z dostarczaniem dużej ilości tej wody do organizmu, ponieważ możemy sobie jedynie zaszkodzić, a nie pomóc. Jej picie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który zdecyduje jaki rodzaj i w jakiej ilości mamy ją wypijać. Najpopularniejsze z tej grupy to: Jan oraz Żuber.

Woda gazowana czy niegazowanaWody mineralne i źródlane o niskim i średnim nasyceniu można pić codziennie bez obaw że będę miały niekorzystny wpływ na nasz organizm. Tę, którą wybierzemy zależy od nas samych, od naszego zdrowia i upodobań. Zarówno gazowana jak i niegazowana jest dobra, należy jedynie dobrać ją do konkretnej osoby. Pamiętać trzeba jedynie o jej piciu w odpowiednich ilościach, ponieważ bez wody nie ma życia.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.