niedziela, 24 listopada

Badanie dopplerowskie aorty brzusznej – po co i kiedy należy je wykonać?

Współczesna medycyna daje szereg możliwości szybkiego i skutecznego diagnozowania chorób. Jedną z nich jest badanie ultrasonograficzne, które wykorzystuje zjawisko Dopplera. Ocenia ono przepływ krwi w żyłach i tętnicach. W jakim przypadku stosuje się tę metodę?

USG Dopplera – skorzystaj z możliwości współczesnej medycyny

Badanie Dopplera to metoda ultrasonograficzna, która jest niezwykle pomocna w szybkim wykrywaniu niedrożności żył oraz tętnic.

Krew krążąca w ludzkim ciele dociera do każdej komórki w nim znajdującej się i zaopatruje ją w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze oraz tlen. Bywa jednak, że tak rozprzestrzeniająca się krew, napotyka na swej drodze trudności i przeszkody. Są nimi wszelkie zwężenia występujące pod postacią blaszki miażdżycowej oraz  zakrzepy. Te z kolei mogą w każdej chwili oderwać się i zablokować tętnicę, co grozi udarem mózgu, zawałem serca czy zatorowością płucną.

USG Dopplera wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2,5 MHz, które wysyłane są przez specjalną głowicę. Przemierzają ludzkie ciało, badając je. Głowica ta jest połączona z aparatem ultrasonograficznym, którego zadaniem jest rejestracja zmian częstotliwości fali ultradźwiękowej, która odbijając się od naczyń krwionośnych, obrazuje ten proces na monitorze.

Zobacz również   Test ureazowy na h. pylori: przebieg, wyniki i zastosowanie

USG Dopplera aorty brzusznej

Badanie USG aorty brzusznej metodą Dopplera zaleca się wykonać u pacjentów skarżących się na nietypowe bóle pleców, u których lekarz wykluczył zwyrodnieniowe zmiany w obrębie kręgosłupa.

Wskazaniem do tego badania jest również przypadkowo wykryty tętniak, a także rodzinne obciążenie tętniakiem aorty. Ponadto, osoby w wieku powyżej 65 lat powinny poddawać się temu badaniu profilaktycznie, nawet bez występowania wskazanych powyżej objawów.

Umożliwia ono, dzięki wykorzystaniu zmian zarówno w szybkości, jak i charakterze przepływu krwi w naczyniach, trafną ocenę stopnia ich zwężenia.

Przygotuj się do zabiegu

Przed wykonaniem USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie się pacjenta – zaleca się, by pozostał on przez sześć godzin na czczo oraz powstrzymał się od palenia papierosów przez co najmniej jedną godzinę przed badaniem. Wykluczone jest również żucie gumy.

Zobacz również   Tarczyca – anatomia, choroby, hormony tarczycy

Wskazane jest także, aby pacjent – na dzień przez badaniem, stosował lekkostrawną dietę. Pamiętać należy również o przyjęciu, zarówno w poprzedzającym badanie, jak i w jego dniu, Espumisanu – w ilości trzy razy dziennie po dwie kapsułki.

Badanie USG metodą Dopplera daje lekarzowi możliwość oceny długości oraz szerokości tętniaka. Ponadto wskazuje na obecność skrzeplin, bada też przepływy w obrębie tętniaka. To skuteczne i bezinwazyjne badanie ocenia także zmiany miażdżycowe występujące w obrębie aorty. Stanowi też narzędzie do kontroli stanu protez naczyniowych wszczepionych w przeszłości diagnozowanemu pacjentowi.

Przebieg badania metodą USG Dopplera

Badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne. Po wejściu do gabinetu oraz podaniu danych osobowych, lekarz wykonuje wywiad, którego zadaniem jest przedstawienie zakresu dolegliwości pacjenta. Realizowane jest w wielu placówkach medycznych, na przykład w Prywatnej Przychodni Lekarskiej. Gabinet USG w Warszawie, http://www.gabinetusg.com.pl/.

Zobacz również   Jak dobrze dobrać paletę kolorów dla swojego typu urody?

W następnym etapie wizyty pacjent kładzie się na leżankę i odsłania brzuch. Po zabezpieczeniu ubrań pacjenta oraz nałożeniu żelu, lekarz przystępuje do badania. W jego trakcie diagnosta zbada aortę brzuszną, wraz z oceną morfologii i przepływów oraz rozwidlenie, odejście tętnic biodrowych.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania ze strony pacjenta oraz w przypadku zgłoszenia przez niego wątpliwości, lekarz wykonuje badanie kolejnego narządu.

Ostatnim etapem wizyty jest krótkie streszczenie wyników badania przez diagnostę. Na tym etapie wskazuje on ewentualne niepokojące elementy i kieruje pacjenta na wizytę do lekarza prowadzącego (określa przy tym czy wizyta jest pilna). Ponadto pacjent jest informowany o konieczności wykonania w określonym terminie badania kontrolnego.

Po zakończeniu powyższych czynności, pacjent otrzymuje (zamknięte w kopercie) otrzymane  wyniki wraz ze zdjęciem. W przyszłości dane te mogą posłużyć do porównania powstałych ewentualnych zmian w badanej części organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.