czwartek, 21 listopada

Jak czytać skład kosmetyków do włosów?

Kosmetyki do włosów to i szampony, i odżywki, i maski. Mimo że każdy z nich jest inny i cechuje się innym zastosowaniem wobec włosów, to wszystkie stanowią niezbędniki pielęgnacyjne fryzury. Troska o włosy będzie jednak skuteczna tylko wtedy, gdy produkty te dobierzesz do wymagań, jakie mają Twoje włosy. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz nauczyć się czytać skład kosmetyków do włosów. L’Oreal Paris Ci w tym pomoże!

INCI jako wyznacznik składu kosmetyków

Skrót INCI (International Nomenclature Of Ingredients) oznacza deklarację producenta odnośnie dokładnego składu danego produktu. Wymóg taki stawiany jest przez prawo Unii Europejskiej. Etykieta ze składem kosmetyku nie jest przypadkowo spisana, ale uporządkowana według schematu. Na samym początku znajdują się produkty kluczowe w kosmetyku, czyli takie, których jest najwięcej. Im bliżej końca, tym danej substancji jest najmniej. Jeżeli chodzi o składniki wymienione jako ostatnie, panuje dodatkowa zasada w ich wyliczaniu. Jeżeli ich ilość nie przekracza 1% składu całego kosmetyku, nie jest konieczne ich dokładne porządkowanie.

INCI bazuje na chemicznych nazwach w języku angielskim oraz po łacinie, jeżeli substancja jest pochodzenia roślinnego. Co prawda, składników tych jest bardzo dużo, jednak produkty do pielęgnacji włosów opierają się na kilku podstawowych, które warto znać, aby skutecznie dobrać kosmetyk, który będzie dopasowany do potrzeb naszych włosów.

Zobacz również   Fluoryzacja zębów – zdrowie jamy ustnej w zasięgu ręki

Naturalne kosmetyki to najlepszy wybór!

Na rynku kosmetycznym jest ogromna ilość różnorodnych produktów do włosów. Z jednej strony powinno ułatwić to wybór tego idealnego. Jednak paradoksalnie podjęcie decyzji o kupnie szamponu czy odżywki, nie jest wcale takie proste. Dzieje się tak, ponieważ wiele kosmetyków jest przesiąknięta sztucznymi substancjami, które w rzeczywistości tylko powierzchownie dbają o włosy. Dlatego zakup produktów do włosów powinien być przemyślany. Wybieraj zatem produkty sprawdzone, np. kosmetyki do włosów L’Oreal Paris, które w składzie posiadają jak najwięcej składników naturalnych, a jak najmniej tych sztucznych.

2 kroki do prawidłowego czytania etykiety na kosmetykach

  1. Zwracaj uwagę na to, w jakiej kolejności ułożone są substancje w kosmetyku. Jak już zostało wspomniane – im dany składnik jest bliżej początku, tym jest go więcej, a im dalej, tym mniej lub tylko w śladowych ilościach. Dlatego jeżeli zależy Ci na obecności konkretnego składnika, a znajduje się on na końcu listy, nie licz na to, iż dokona on pozytywnych i widocznych zmian na Twoich włosach.
  2. Jeżeli na pierwszy rzut oka widzisz, że skład na szamponie jest długi – unikaj takich produktów. Im ich mniej, tym lepiej dla włosa. Różnorodność i znaczna ilość składników sprawia, że kosmetyk jest przesiąknięty sztucznymi substancjami, co w praktyce nie polepszy kondycji Twoich włosów. Najlepiej zatem wybierać naturalne kosmetyki. Podczas ich stosowania będziesz miała pewność, że są bezpieczne dla Twojej fryzury.
Zobacz również   Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

Analiza składu kosmetyków do włosów – czego szukać, a czego unikać?

  • Oleje – określane jako Oil. Uważaj jednak na substancję Mineral Oil, która jest parafiną. Tak jak inne oleje nawilżają włos, czynią go miękkim i odżywionym, zapobiegają pojawianiu się łupieżu (ten jest wynikiem zbytniej suchości skóry głowy), tak parafina może zapchać gruczoły na powierzchni głowy i uniemożliwić wymianę powietrza. Wpływa również na częstsze przetłuszczanie się włosów.
  • Emolienty. Wykazują podobne działanie do olei, jednak olejami nie są. To np. masło shea (Butyrospermum Parkii Butter).
  • Ekstrakty. Najczęściej są to ekstrakty roślinne. Ich obecność można poznać po słowie Extract. Są one ważne i wpływają na pielęgnacyjne działanie włosów. Ekstrakt, czyli wyciąg (np. z kwiatu), nie występuje w dużej ilości, ale odgrywa istotną rolę w ogólnym przeznaczeniu danego kosmetyku.
  • Humektanty. Są to substancje niezbędne w kosmetykach, których celem jest nawilżenie włosów suchych. Humektanty zwane są nawilżaczami i umożliwiają zatrzymywanie wody w strukturze włosa. Wilgoć jest konieczna do tego, aby włos był zdrowy. Humektanty, których warto szukać w składzie kosmetyków – nie tylko tych do włosów – to np. miód, gliceryna, mocznik (oznaczone kolejno: Mel, Glycerin, Urea).
  • Antyoksydanty, czyli witaminy (A, E, B3). To substancje dodatkowe, ale bardzo ważne. Wpływają na regenerację i odżywienie zniszczonych włosów.
  • Parabeny (konserwanty), alkohole, substancje zapachowe i detergenty to z kolei substancje, których w ogóle nie powinno być w kosmetykach do włosów. Ciężko jednak znaleźć taki produkt, który nie będzie posiadał żadnego z tych składników. Dlatego staraj się, aby przynajmniej znajdowały się one jak najbliżej końca. Ich negatywne działanie objawia się reakcjami uczuleniowymi, podrażnieniem skóry głowy i włosów oraz ogólnym szkodliwym działaniem na kondycję włosa.
Zobacz również   Jakie witaminy znajdziemy w składzie w oleju z czarnuszki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.