Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość objawiająca się czerwoną wysypką oraz silnym swędzeniem. Rozwija się już we wczesnym dzieciństwie, ale również osoby dorosłe mogą borykać się z tym problemem, chociaż zazwyczaj objawy są wtedy łagodniejsze. Jak poradzić sobie z wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą?
Nawilżanie to podstawa
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej mają za zadanie przede wszystkim odpowiednio ją nawilżyć. Przesuszona cera pozbawiona jest warstwy ochronnej, co prowadzi do nadwrażliwości i potęguje przykre objawy. Oprócz stosowania specjalnych specyfików przeznaczonych do skóry atopowej należy nie dopuszczać do jej przesuszenia. Dlatego też zaleca się unikanie gorącej wody, zwykłego mydła, a nawet olejków i pieniących się płynów do kąpieli.
Sytuację pogorszyć może również stosowanie szczotek do masażu. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, zrezygnuj z długich kąpieli w gorącej wodzie i pamiętaj zawsze o balsamie nawilżającym – możesz stosować go nawet kilka razy dziennie. Naturalną alternatywą dla kosmetyków z drogerii mogą być oleje, np. konopny, który łagodzi stany zapalne skóry. Chociaż kojarzony z marihuaną (w Polsce można posiadać tylko nasiona tej rośliny, dostępne np. na royalqueenseeds.pl), to nie ma z nią nic wspólnego, bo produkowany jest z konopi siewnych i od wielu lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej.
Czego powinny unikać osoby z atopowym zapaleniem skóry?
Wrażliwa cera nie lubi nadmiernego wysuszania, dlatego warto ograniczyć liczbę stosowanych kosmetyków, jak:
- mydła,
- balsamy,
- perfumy.
Aby dodatkowo nie podrażniać skóry, dobrze będzie zrezygnować z szorstkich ubrań i pościeli, a także unikać poparzeń słonecznych. Wielu dermatologów uważa, że w przypadku atopowego zapalenia skóry trzeba unikać zbyt częstego mycia. Jednocześnie objawy mogą pogarszać się pod wpływem nadmiernego pocenia, stąd oczywiście kąpiel jest konieczna. Łagodne kosmetyki, regularne nawilżanie skóry oraz natłuszczanie jej pomoże złagodzić nieco przykre dolegliwości i załagodzić stany zapalne. Oprócz tego warto pozbyć się z najbliższego otoczenia czynników, które przyczyniają się do powstawania zmian uczuleniowych – więcej na ten temat można przeczytać tutaj.