Każda osoba, która zmagała się kiedyś z urazem czy chorobą wie, jak ważną kwestią jest powrót do szybkiej sprawności. Od tego zależy bowiem nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale i samopoczucie psychiczne. Usprawnienie organizmu wymaga w takiej sytuacji kompleksowego podejścia. Współdziałanie lekarza, fizjoterapeuty i samego pacjenta może przynieść naprawdę szybkie i skuteczne efekty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak odzyskać prawidłowe funkcjonowanie organizmu niezależnie od urazu czy choroby.
Rehabilitacja kluczem do sukcesu w odzyskaniu pełnej sprawności
Mimo starań i zaangażowania pacjenta, w większości przypadków samodzielnie nie poradzi on sobie po poważnym urazie czy chorobie. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z pomocy rehabilitanta, który dobierze odpowiednie metody do indywidualnych potrzeb. Pierwszym krokiem będzie ocena stanu pacjenta i określenie zakresu urazu. Na tej podstawie będzie można stworzyć plan rehabilitacji, który może obejmować różnorodne techniki i metody.
Jak przebiega rehabilitacja?
Rehabilitację na ogół rozpoczyna się we wczesnym okresie dysfunkcji, czyli w ostrym stanie. Jej zakończenie ma natomiast na celu zabezpieczenie narządu ruchu przez kolejnymi urazami, a jednocześnie powrót do sprawności. Podczas rehabilitacji specjalista bierze pod uwagę potrzeby i możliwości pacjenta. Bardzo ważne jest również regularne monitorowanie postępów oraz w razie potrzeby modyfikowanie planu. Dzięki temu proces rehabilitacji można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb.
Czym jest fizjoterapia?
Jednym z elementów skutecznej rehabilitacji jest fizjoterapia. Jest to dział medycyny skupiony na diagnostyce i leczeniu nieinwazyjnym schorzeń i urazów związanych z układem ruchu. Jej celem jest usprawnienie i pomoc w powrocie do sprawności po chorobach i urazach. W ramach działań fizjoterapeutycznych wykorzystuje się różne rodzaje technik – od zabiegów fizykalnych, przez leczenie ruchem, aż po terapię manualną.
Na jakie schorzenia działa fizjoterapia?
Fizjoterapia jest skutecznym sposobem na leczenie wielu schorzeń, takich jak urazy sportowe, kontuzje, choroby układu mięśniowo-szkieletowego (np. artretyzm, zapalenie stawów), schorzenia neurologiczne (np. pourazowe porażenia nerwów, udary mózgu). Pomaga także w rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych oraz neurochirurgicznych. Nie ulega zatem wątpliwości, że jest ona doskonałym sposobem na odzyskanie prawidłowego funkcjonowania organizmu niezależnie od urazu czy choroby.
Podsumowując, dzięki fizjoterapii można przywrócić pacjentowi sprawność. Aby jednak jej działanie było właściwe, musi być prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który przeprowadzi odpowiednią ocenę stanu pacjenta i dostosuje terapię do jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Regularne sesje fizjoterapeutyczne mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu, a jednocześnie mieć ogromny wpływ na jakość życia pacjenta.
Zapraszamy po więcej informacji: rehabilitacja Gdynia