niedziela, 22 grudnia

Jak rozpoznać, że masz cerę naczynkową? Krótki poradnik

Cera naczynkowa może stwarzać problemy w pielęgnacji oraz z doborem odpowiednich kosmetyków i zabiegów. Przed zakupem kosmetyków pielęgnacyjnych warto przede wszystkim rozpoznać, że posiada się cerę naczynkową oraz wiedzieć, z czym się to wiąże.

Cerą u człowieka zwyczajowo nazywa się skórę twarzy. Chociaż  nie widać tego na pierwszy rzut oka, skóra jest narządem bardzo różniącym się u poszczególnych ludzi. Za taką różnorodność odpowiedzialna jest jej skomplikowana budowa, a szczególnie obecność ogromnej liczby naczyń krwionośnych, gruczołów łojowych i potowych oraz cała masa różnych zakończeń nerwowych. W zależności od proporcji poszczególnych elementów oraz ich funkcjonowania, wyróżnia się cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Taki podział okazuje się jednak niewystarczający, gdyż ocenia jedynie część parametrów skóry. W dermatologii oraz medycynie estetycznej wprowadza się z tego powodu dodatkowo inne pojęcia, jak na przykład: cera alergiczna, wrażliwa, trądzikowa, czy naczynkowa. 

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Rozpoznanie cery naczynkowej nie stwarza zwykle dużego kłopotu. Charakteryzuje się ona znaczną wrażliwością, czy wręcz nadwrażliwością na szereg czynników: zmiany temperatury, wiatr, twardą lub chlorowaną wodę, kosmetyki, alkohol, niektóre pokarmy, wysiłek fizyczny, emocje, ale także tak codzienne sytuacje, jak skoki ciśnienia, menstruacja, czy zaparcia. Wspomniana nadwrażliwość przejawia się występowaniem rumienia na twarzy, który albo pojawia się w sytuacjach, w których nie pojawia się u ludzi o innych typach cery, albo utrzymuje się znacznie dłużej. Dodatkowo skóra naczynkowa jest sucha i cienka, a poszerzone naczynka krwionośne często przeświecają przez nią pod postacią czerwonych lub niebieskich nitek i pajączków naczyniowych (tzw. teleangiektazji). Osoby z cerą naczynkową często skarżą się na uczucie rozpalenia czy pieczenia na twarzy.

Zobacz również   Depilacja laserowa - fakty

Wśród przyczyn występowania cery naczynkowej największą wartość przypisuje się czynnikom genetycznym, ale duże znaczenie ma tutaj także ekspozycja na estrogeny, czy powtarzane wystawianie skóry twarzy na czynniki wywołujące poszerzanie naczynek, np. wysoką temperaturę czy światło słoneczne.

Ciekawym zjawiskiem w przypadku cery naczynkowej jest stopniowe utrwalanie się zmian. Początkowo rumień znika dość szybko, jednak w miarę powtarzania się problemu czerwone policzki utrzymują się dłużej, aż w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, że nie wracają do swojej zwyczajnej barwy. Właściwa pielęgnacja skóry naczynkowej to nie tylko sprawa kosmetyczna, ale również zdrowotna. Cera naczynkowa stanowi bowiem silny czynnik ryzyka pojawienia się trądziku różowatego, który jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, z którą nie tak łatwo się uporać.

Zobacz również   Laserowe odmładzanie skóry twarzy – Resurfacing laserowy

Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Podstawą radzenia sobie z problemem skóry naczynkowej jest unikanie ekspozycji na czynniki wywołujące niepożądane reakcje organizmu. Dodatkowo zaleca się chronić skórę przed promieniowaniem UV poprzez stosowanie odpowiednich filtrów przez cały rok, nie tylko w lecie. Ochronę przed wiatrem i mrozem warto zapewnić sobie poprzez używanie kremów przeznaczonych dla skóry wrażliwej.

Nie ma jednego zestawu kosmetyków odpowiedniego dla wszystkich osób zmagających się z problemem cery naczynkowej, dlatego każdy musi sam dobrać odpowiednie preparaty, które nie będą podrażniać jego skóry. Wśród składników kosmetyków powinny się znaleźć przede wszystkim substancje wzmacniające i uelastyczniające ściany naczynek włosowatych oraz wszelkie składniki kojące, regenerujące i nawilżające. Dobrze jest, jeśli w składzie stosowanych kosmetyków znajdują się witaminy C, K i PP, krzem, wyciągi z miłorzębu japońskiego, kasztanowca, czy arniki. Nie wyczerpuje to oczywiście całej gamy składników, która może być pomocna w pielęgnacji skóry naczynkowej. Część pacjentów pozytywnie reaguje bowiem na preparaty zawierające nagietek, rumianek, krwawnik czy olejek różany. Dobór właściwych preparatów często trwa długie tygodnie zanim osoba z cerą naczynkową znajdzie te, których efekt będzie zadowalający.

Zobacz również   Czy nieświeży oddech zawsze oznacza choroby jamy ustnej ?

Zabiegi dedykowane dla skóry naczynkowej

Poza pielęgnacją kosmetykami medycyna estetyczna oferuje osobom z problemem skóry naczynkowej szereg zabiegów. Wśród nich znajdują się metody punktowe, pozwalające zamknąć poszerzone naczynka oraz zabiegi przeprowadzane na całej twarzy. Dla cery naczynkowej dedykowane są np. terapie drenażu limfatycznego, zabiegi z użyciem ultradźwięków (sonoforeza), pola elektromagnetycznego (jonoforeza), energii elektrycznej (galwanizacja), czy różnego rodzaju zabiegi kojące. Likwidacja poszerzonych naczynek najczęściej dokonywana jest przy użyciu laseroterapii, zaś przebarwienia czy zaczerwienienia często znikają pod wpływem terapii IPL lub światłem LED.

Jeśli cierpimy z powodu cery naczynkowej, warto rozejrzeć się za skuteczną terapią tego problemu. Współczesna medycyna oferuje szereg metod, które pomagają skutecznie opanować uciążliwe objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.