środa, 25 grudnia

Jakie czynniki wpływają na skuteczność oprysków?

W przypadku kiedy w uprawach pojawia się duża ilość chwastów, możemy stosować różnego rodzaju środki chwastobójcze, dzięki nim możemy się pozbyć niechcianych roślin z dużego areału.

Oczywiście należy zwrócić uwagę, iż musi być to środek bardzo dobrze dobrany, powinniśmy sprawdzić nasze uprawy, określić jakie chwasty stanowią największy udział. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiedni i skuteczny środek. Oczywiście skuteczność będzie zależała od wielu czynników, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej dawki herbicydu. Często na środkach chwastobójczych znajdziemy orientacyjne ilości środka, jakie powinniśmy wlać do określonej ilości wody, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę jak gęste są chwasty, i w zależności od ich występowania powinniśmy wykonać odpowiednią mieszankę. Dodatkowo do herbicydów możemy dodawać adiuwanty, są to specjalne środki wspomagające działanie herbicydu, należy jednak zwrócić uwagę czy będą one odpowiednie do danej uprawy. Powinniśmy także zwrócić uwagę aby woda, w której rozpuszczamy środki chwastobójcze, była odpowiedniej jakości. Nie może być to woda, która posiada różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne, ponieważ działanie herbicydu mogłoby zostać wówczas zakłócone, mogłyby ucierpieć także rośliny uprawne. W przypadku herbicydów bardzo ważne jest rozpuszczenie dawki określonej dokładnie przez producenta danego środka.

Jakie czynniki wpływają na skuteczność oprysków?

Na sposób działania tego rodzaju środków duży wpływ ma pogoda oraz temperatura, powinniśmy zwrócić uwagę, iż przy bardzo wietrznej pogodzie opryski mogą zostać zniesione w inne miejsce.

Wówczas mogą nie odnieść rezultatów, podobnie powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie wysokości dyszy podczas oprysku. Kiedy prowadzimy wczesnowiosenne opryski, powinniśmy zwrócić uwagę aby temperatura nie była zbyt niska, wielu producentów zaleca temperaturę ponad 8 stopni Celsjusza. Oczywiście jeżeli przez dłuższy okres czasu temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza, jednak jest powyżej zera, wówczas powinniśmy zastosować odpowiednie środki, producenci określają bardzo dokładnie temperatury, w jakich należy stosować herbicydy aby osiągnąć optymalne efekty. Oczywiście nie każdy środek chwastobójczy do zbóż ozimych sprawdzi się tak samo na różnych rodzajach gleby. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę, iż w przypadku gleby twardej wsiąkanie będzie inne niż w przypadku gleby lekko wilgotnej, dlatego też czasem z opryskami powinniśmy poczekać do najbardziej optymalnych warunków pogodowych. Wówczas środek będzie odpowiednio wsiąkał do gleby i przedostawał się do układu korzennego chwastów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.