środa, 18 grudnia

Jastrun właściwy a rumianek: porównanie właściwości i zastosowań

Jastrun właściwy

Jastrun właściwy, znany także jako Jastrzębiec właściwy (Achillea millefolium), jest rośliną z rodziny astrowatych.

Posiada charakterystyczne białe kwiatostany, które tworzą klosy. Rośnie na terenach trawiastych, nieużytkach, a także na skrajach lasów. Jego nazwa pochodzi od Achilleosa – herosa greckiego, który według legendy używał tej rośliny do leczenia ran.

Jastrun właściwy jest rośliną leczniczą o wieloletnich tradycjach stosowania. W medycynie ludowej wykorzystywany jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i krwiotwórcze. Ma także działanie przeciwskurczowe i przeciwobrzękowe.

Rumianek

Rumianek (Matricaria chamomilla) to kolejna popularna roślina lecznicza, znana od wieków ze swoich właściwości leczniczych. Charakteryzuje się delikatnymi białymi kwiatami i intensywnym zapachem. Występuje dziko na łąkach, polach i brzegach dróg.

Rumianek jest ceniony przede wszystkim za swoje działanie łagodzące i uspokajające. Napary z rumianku są stosowane przy dolegliwościach żołądkowych, trawieniu, a także w kąpieli jako środek relaksacyjny. Ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Porównanie właściwości

Choć zarówno jastrun właściwy, jak i rumianek mają swoje unikalne właściwości, istnieją pewne podobieństwa w ich działaniu. Oba zioła posiadają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz łagodzące.

Jastrun właściwy jest szczególnie polecany w przypadku ran, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Natomiast rumianek często wykorzystywany jest w dolegliwościach żołądkowych, problemach trawiennych oraz do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Zastosowania

Oba zioła znajdują szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetologii. Napary, okłady, kąpiele czy olejki – to tylko niektóre formy wykorzystania jastrunu właściwego i rumianku.

Jastrun właściwy znajduje się w składzie wielu preparatów leczniczych stosowanych przy leczeniu ran, owrzodzeń czy stanów zapalnych skóry. Jest także wykorzystywany w kosmetykach pielęgnacyjnych, zwłaszcza do skóry tłustej i trądzikowej.

Rumianek natomiast jest popularnym składnikiem herbat i naparów stosowanych w celu uspokojenia układu pokarmowego, a także preparatów pielęgnacyjnych dla skóry wrażliwej i podrażnionej.

Wnioskiem z porównania jastrunu właściwego i rumianku jest fakt, że oba te zioła posiadają wartościowe właściwości lecznicze i kosmetyczne. Ich zastosowanie może być korzystne dla zdrowia i urody, jednak warto pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach oraz konsultacji z lekarzem.

Niezależnie od wyboru – czy to jastrun właściwy czy rumianek – warto docenić bogactwo natury i wykorzystać jej dobrodziejstwa w codziennej pielęgnacji oraz dbaniu o zdrowie.

Zobacz również   Czy można pić rumianek codziennie? korzyści i zagrożenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.