Co łączy orzeszki ziemne, kurz, koty oraz pyłki? Ten dziwny zbiór, z pozoru nie pasujących do siebie elementów, łączy jedno – wszystkie te rzeczy należą do najpopularniejszych alergenów. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że są one najczęstszymi przyczynami alergii zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Alergia – co to właściwie jest ?
Alergie we współczesnym świecie zaczynają stanowić nie lada problem. To, co jeszcze kilka lat temu dotyczyło niewielu, teraz staje się bolączką milionów ludzi na świecie. Kogo dopadają alergie ? Tutaj nie ma reguły – najczęściej rozwijają się one jeszcze w wieku dziecięcym, ale zdarza się, że cierpią na nie dorośli, którzy nigdy wcześniej nie mieli problemów tego typu. Czym jest alergia? Jest to nic innego, jak nieco przesadzona reakcja układu odpornościowego na substancje, czynniki, które dla większości ludzi są zupełnie nieszkodliwe. U alergików substancje te traktowane są jako zagrożenie i wywołują szereg reakcji obronnych – od całkiem niegroźnych (delikatne wysypki) aż do objawów mogących stanowić poważne zagrożenie życia (opuchlizna lub duszności).
Test prawdę Ci powie
Alergię są w stanie wykryć nawet proste testy alergiczne. Zanim jednak udamy się na badania, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, takich jak: czy często pojawia się u mnie wodnisty katar ? Czy zdarza mi się, mieć zatkany nos (poza okresami przeziębienia)? Jak często występują te objawy ? Czy powtarzają się cyklicznie ? Czy pojawiają się po kontakcie ze zwierzętami lub po sprzątaniu ? Jeśli na wiele z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to stanowczo warto udać się do lekarza na dokładne i fachowo przeprowadzone testy alergiczne. Test alergiczny określi dokładnie co jest źródłem alergii, a alergolog fachowo doradzi jak sobie radzić z chorobą. Wizyty u lekarza absolutnie nie należy odkładać, jeśli objawy są uciążliwe oraz utrudniają prowadzenie normalnego trybu życia.
Nie taki diabeł straszny
Z alergią da się żyć. Czasami konieczne jest specjalistyczne odczulanie lub zażywanie leków przepisywanych na receptę. W większości wypadków wystarczą jednak zwykłe środki ostrożności oraz leki łagodzące objawy alergii, które dostępne są w większości aptek bez recepty.Jak żyć z alergią? Przede wszystkim należy unikać kontaktów z alergenami (oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe). Jeśli jednak źródłem kłopotów okazał się kurz lub sierść ukochanego zwierzaka, nie będzie to takie łatwe.W takim przypadku, aby złagodzić objawy alergii, wystarczy kilka prostych zasad. Przede wszystkim ograniczmy nieco kontakty z pupilem – pies lub kot nie musi sypiać w naszej sypialni, warto też wyodrębnić strefę, do której nie wolno mu wchodzić. Po każdym kontakcie ze zwierzęciem myjmy ręce i często kąpmy swojego pupila. Jeśli jesteś uczulony na kurz, unikaj przedmiotów, na których ten łatwo się gromadzi. Powierzchnie przecieraj na mokro i rób to często. Warto także zaopatrzyć się w odkurzacz wyposażony w specjalny filtr HEPA oraz antyalergiczne materace i pościel.