sobota, 21 grudnia

Laserowe usuwanie tatuażu – skuteczność bez blizn

Odkąd do standardu procedur usuwania tatuażu weszła laseroterapia, pozbywanie się niechcianej już ozdoby stało się znacznie szybsze, bezbolesne, nie wiążące się z szpecącymi bliznami i interwencją chirurgiczną. Wcześniej jedynym sposobem pozbycia się rysunku ze skóry było jej chirurgiczne wycięcie, które zostawiało trwały ślad. Dlatego dzisiaj to rozwiązanie stosuje się, gdy laseroterapia zawiedzie i to w przypadku mniejszych tatuaży, które nie zostawią rozległych blizn. Procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań takich jak infekcje bakteryjne i bólem związanym z powstałą w ten sposób raną.

Od czego zależy skuteczność laserowego usuwania tatuaży?

To ile zabiegów laseroterapii będzie koniecznych i jaka będzie ich skuteczność zależy od:

  • gęstości pigmentu i głębokości na jakiej znajduje się w skórze,
  • łatwiej usunąć tatuaż tymczasowy niż permanentny,
  • znaczenie ma także kolor łatwiej usunąć barwnik czarny, granatowy i niebieski, niż czerwony, żółty i zielony, najtrudniej pozbyć się białego pigmentu świecącego w promieniach UV.
Zobacz również   Zwichnięcie rzepki – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Laser, wnikając w skórę, pochłaniania barwniki. Długość fal dobiera się do koloru tatuażu. Ze względu na różną częstotliwość najszybciej usuwa się czarne tatuaże, a na te w kolorze żółtym laser działa najsłabiej. Warto mieć to na uwadze już w momencie decyzji o ozdobieniu swojego ciała w ten sposób.

Usunięcie tatuażu wymaga więcej niż jednej sesji, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić od 4 do 8 tygodni. Ten czas jest potrzebny, by organizm mógł wchłonąć rozbity barwnik. Rysunek blednie, aż do całkowitego zniknięcia. Rozległe zdobienia usuwa się etapowo.

Czy usuwanie tatuażu boli?

Odczucia towarzyszące zabiegowi porównuje się do lekkiego szczypania. Dużo zależy jednak od indywidualnej tolerancji pacjenta na ból. Mogą pojawić się delikatne uszkodzenia naskórka, które szybko się goją. Skóra jest chłodzona zimnym powietrzem, a dla osób szczególnie wrażliwych istnieje możliwość użycia kremu znieczulającego.

Zobacz również   Potas — regulator zdrowia

Zabieg nie jest przyjemny, jednak zastosowanie systemu Zimmer – chłodzącego skórę w czasie zabiegu – zmniejsza dolegliwości (szczypanie) do akceptowalnego poziomu. Zastosowanie tego urządzenia minimalizuje również dolegliwości po zabiegu, skraca gojenie i praktycznie niweluje ryzyko zaburzeń pigmentacji – uspokajają specjaliści z Kliniki Bieńkowscy Esteticmed.pl, która znajduje się w Bydgoszczy i Częstochowie.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu:

  • ciemne fototypy skóry,
  • choroby tkanki łącznej w przeszłości,
  • tendencja do powstawania blizn przyrosłych,
  • doustne przyjmowanie izotretoiny,
  • bardzo duża powierzchnia tatuażu.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bardzo bezpieczny, jednak nie można wykluczyć ryzyka powikłań takich jak przebarwienia i odbarwienia oraz zmiana tekstury skóry. Najbardziej są na nie narażone osoby o ciemnym odcieniu cery. Rozpad cząsteczek barwnika pod wpływem wiązki lasera może powodować odczyny uczuleniowe.

Zobacz również   Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? przyczyny i rozważania

Po zabiegu skóra może być zaczerwienienia, można także zauważyć na jej powierzchni mikrouszkodzenia. Dlatego bezwzględnie trzeba chronić ją przed słońcem i stosować specjalistyczne preparaty zawierające pantenol. Miejsce poddane zabiegowi należy traktować jak ranę. Unikać moczenia go i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Decyzje o wykonaniu tatuażu mają różne podłoże, dlatego dobrze wiedzieć, że istnieje możliwość usunięcia nawet tych, które miały przetrwać na skórze do końca życia. Jednak nie warto usuwać wzoru na własną rękę, ponieważ może to jedynie spowodować blizny i przebarwienia, a ostatecznie utrudnić terapię laserem. W klinikach takich jak Esteticmed.pl podczas konsultacji przed zabiegiem należy ustalić indywidualny tok działania, mający przynieść najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.