Laryngolog to specjalista, z którym możemy spotkać się na wczesnym etapie naszego życia.
Profilaktyczne badanie laryngologiczne jest ważne na wczesnym etapie życia dziecka, ponieważ pozwala wykluczyć mogące go trapić dolegliwości uszu lub szyi.
Lekarz laryngolog bywa nazywany również otolaryngologiem. Czy jest to określenie zamienne czy może oznacza ono inną specjalizację? W tym artykule odpowiemy na to pytanie i jednocześnie przyjrzymy się pracy laryngologa/otolaryngologa.
Czy laryngolog i otolaryngolog to takie same specjalizacje?
Odpowiedzieć na to pytanie można nie tyle jednym zdaniem, ile jednym słowem – tak, określenie otolaryngolog jest używane zamiennie i oznacza ono to samo, co termin laryngolog.
Co bada laryngolog?
Lekarz laryngolog, nazywany też otolaryngologiem zajmuje się leczeniem, badaniem i profilaktyką kilku narządów znajdujących się w naszej szyi oraz głowie, a także ich diagnozowaniem. Tymi narządami są: nos, uszy, gardło, krtań, szyja, oskrzela, przełyk, zatoki, oczodoły oraz twarzoczaszka.
Jak leczy laryngolog?
Metody leczenia laryngologa nie są jedynie farmakologiczne. Ten specjalista również wykonuje operacje chirurgiczne szczęki, zatok lub gruczołów przynosowych. Ponadto laryngolog przeprowadza także endoskopie przełyku oraz dolnych dróg oddechowych.
Dodatkowe specjalizacje otolaryngologa
Mimo tego, że otolaryngologia jest specjalizacją, która skupia się na dość konkretnym obszarze ludzkiego ciała, to może ona mieć ona kilka odmian. Przez to otolaryngolog koncentruje się na jeszcze węższym zagadnieniu dotyczącym organizmu człowieka. Specjalistów laryngologii dzielimy w następujący sposób:
audiolog – skupia się na słuchu pacjenta,
foniatra – koncentruje się na badaniu i leczeniu zaburzeń funkcji mowy i głosu,
rynolog – zajmuje się badaniem i leczeniem dolegliwości nosa i zatok, a także ich diagnozowaniem,
onkolog laryngologiczny – zajmuje się badaniem i leczeniem nowotworów znajdujących się w narządach głowy oraz szyi,
neurootolog – skupia się na zaburzeniach równowagi oraz słuchu, a także przygląda się ich powiązaniom z centralnym i obwodowym układem przedsionkowym i słuchowym.
Jak udać się na wizytę do otolaryngologa?
Specjaliści od otolaryngologii przyjmują zarówno prywatnie, jak i w ramach bezpłatnej usługi gwarantowanej przez NFZ. Tak czy inaczej, będziemy musieli wcześniej zapisać się do danego laryngologia. Aby wyszukać odpowiedniego fachowca możemy polegać na opinii członków naszej rodziny lub przyjaciół, lecz możemy też rozpocząć samodzielne poszukiwania w internecie. W wyszukiwarce internetowej możemy np. posłużyć się hasłem „laryngologia kraków” lub „otolaryngologia łódź„.