Zakwasy z warzyw cieszą się rosnącą popularnością wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia.
Są nie tylko orzeźwiające i smaczne, ale też cechują się właściwościami zdrowotnymi. Jak działają na organizm, z czego są robione i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ich temat.
Czym są zakwasy z warzyw?
Zakwasy z warzyw to napoje, które powstają w procesie fermentacji. Dzięki działaniu bakterii i kwasu mlekowego dochodzi do rozłożenia zawartego w roślinach cukru, a w rezultacie produkty się nie psują. Mało tego, zakwasy zachowują wszystkie wartości odżywcze typowe dla danych warzyw, a przy okazji nabierają charakterystycznego smaku. Dla wielu osób stanowią idealne rozwiązanie na nawadnianie organizmu w upalne dni, ponieważ są bardzo orzeźwiające. Nie jest to jednak ich największa zaleta.
Właściwości i rodzaje zakwasów z warzyw
Zakwasy z warzyw można nazwać naturalnymi probiotykami, ponieważ działają one wyjątkowo pozytywnie na mikroflorę jelitową. Ich regularne stosowanie reguluje przemianę materii i dobrze wpływa na ogólne samopoczucie konsumenta, a spożywane przez dłuższy czas podwyższają wydolność układu immunologicznego, wspomagają odchudzanie, usprawniają pracę serca i korzystnie wpływają na układ nerwowy. Mogą więc być stosowane jako suplement o działaniu profilaktycznym, a także jako realna pomoc podczas diety odchudzającej. Do najpopularniejszych zakwasów z warzyw zdecydowanie należy zakwas z buraków, który jest bogaty w witaminy i minerały. Regularnie stosowany przeciwdziała wirusom, a także ma działanie antybakteryjne. Z kolei duża zawartość betainy sprawia, że ma silne działania antyoksydacyjne. Popularny jest również zakwas z białej kapusty z kurkumą i imbirem, w którym wszystkie trzy składniki należą do kategorii superfoods, czy zakwas z selera z dodatkiem cytryny.
Skąd brać zakwasy z warzyw?
W tym wypadku istnieją dwie możliwości, a mianowicie kupowanie ich w sklepie i robienie ich samodzielnie. Zakwasy z warzyw można dziś kupić nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością czy supermarketach, ale często nawet w zwykłych sklepach spożywczych. Doskonałą opcją na zakup tego typu produktów są także sklepy internetowe. Jeśli ktoś zdecyduje się na robienie zakwasu z warzyw samodzielnie, trzeba liczyć się z tym, że proces ten jest dość czasochłonny. Warzywa najpierw trzeba przygotować, a następnie potrzebują one około tygodnia na fermentację. Przygotowanie zakwasu nie jest jednak trudne i może okazać się przynoszącym satysfakcję rozwiązaniem dla miłośników zdrowej żywności. Wystarczy pokroić wybrane warzywa w kawałki, wrzucić je do słoika, zalać osoloną wodą i przykryć słoik nakrętką bez zakręcania. Naczynie można zostawić na blacie kuchennym, a całość jest gotowa po mniej więcej tygodniu. Warto przygotowywać lub kupować zakwasy z różnych warzyw, aby urozmaicić dietę, ponieważ każde z nich ma inne właściwości. Najlepszym rozwiązaniem jest picie szklanki zakwasu dziennie rano na czczo lub wieczorem przed snem.