poniedziałek, 23 grudnia

Pielęgnacja pięt

Lato sprzyja chodzeniu w odsłoniętym obuwiu czy to w klapkach czy szpilkach kobiece pięty muszą prezentować się nie nagannie. Wypielęgnowane i gładkie są atutem każdej kobiety. Podnoszą na wartości i dają poczucie zadbania z każdej strony. Śmiało można wystawić nogę na pole widzenia i nie martwić się że ktoś na nią krzywo spojrzy.

Jak wyglądają popękane pięty?

Pięty z problemem pękania charakteryzują się bardzo twardą, suchą i popękaną skórą, która w łatwy sposób ulega zanieczyszczeniu poprzez wchłanianie brudu i potu z otoczenia. Pęknięcia tworzą charakterystyczne rowki tzw. szczeliny. Zazwyczaj występują równoległe, choć zdarzają się w rożnych kierunkach i w zależności od stopnia zaawansowania problemu mogą być głębokie lub płytkie. Czasem są tak głębokie, że mogą powodować ostry ból przy chodzeniu, a w skrajnych przypadkach nawet krwawić. Uszkodzona powierzchnia jest łatwym celem dla bakterii i wirusów. Wnikają one do organizmu poprzez poranioną i uszkodzoną skórę. Szczególnie jest to niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzyce. Osoby te są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, a ich skóra goi się zdecydowanie wolniej niż u osoby zdrowej.

Zobacz również   Z czego może wynikać bolesność pięt?
Co sprzyja pękaniu pięt?

Pękaniu pięt sprzyja noszenie nie właściwego obuwia. Zbyt ciasne i twarde obuwie powoduje tworzenie się na stopie twardego naskórka, który z czasem pęka i uwidacznia szczeliny. Nadwaga to kolejny powód powodujący tą uporczywość. Duża masa ciała powoduje silny ucisk na nasze stopy, co w konsekwencji prowadzi do powstania odgniotków, modzeli i pęknięć. Niewłaściwa pielęgnacja- pięty pękają gdy są wysuszone, dlatego tak ważne jest ich codzienne nawilżanie. Cukrzyca – osoby chore na cukrzyce są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zwłaszcza pięt, co w dużej mierze spowodowane jest ich nadmierną suchością.

Jak zatem pielęgnować pięty?

Pielęgnacja pięt może odbywać się na kilka sposobów. Aby usnąć zrogowaciały naskórek nie musimy wybierać się do podologa czy też znanej kosmetyczki. Nie są konieczne również drogie kosmetyki oferowane i często polecane przez specjalistów chętnie reklamujących się w internecie czy telewizji. Jednym z domowych sposobów jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli przez około 5minut. Po tym czasie naskórek zmięknie i stanie się na tyle delikatny że z łatwością usuniemy go za pomocą tarki. Ostatnio bardzo popularne stały się też tzw. skarpetki złuszczające, które dostępne są w drogeriach, a nawet w małych supermarketach. Skarpetki nakłada się codziennie na okres 2 godzin przez 7 dni. Po pierwszych dniach skóra jest szorstka i wysuszona, ale już po 7 dniach zauważymy widoczne efekty gładkiej stopy. Pod wpływem ciepła i zawartych składników w skarpetce, dochodzi do złuszczenia suchego i zrogowaciałego naskórka. Do zmiękczania pięt często polecane się też różne kremy zawierające mocznik. Mocznik działa bardzo nawilżającą i szczególnie rekomendowany jest dla osób chorujących na cukrzyce. Pielęgnacja pięt u cukrzyków wymaga więcej wysiłku i delikatności. Mają oni bardziej przesuszoną skórę, ponieważ cukrzyca zaburza funkcjonowanie gruczołów potowych. Problem ten dotyczy nie tylko pięt, ale również całego ciała. Skórę trzeba natłuszczać delikatnymi kosmetykami zwierającymi mocznik, który rozmiękcza twardy naskórek. Odradza się stosowanie tarek i wszelkiego rodzaju urządzeń mechanicznych, których to użycie może powodować bolesne i krwawiące uszkodzenia pięt.

Zobacz również   Jak wrócić do formy po kontuzji

Kontrola pięt powinna odbywać się systematycznie, wówczas unikniemy dużych odgniotów i spękań. Codzienne nawilżanie sprzyja utrzymaniu stopy zdrowej i odpornej na działanie wszelkich wirusów i grzybów. Stosując te zasady uzyskamy gładkie i starannie wypielęgnowane stopy, które można śmiało pokazywać w odsłoniętym obuwiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.