Prawo pracy to zbiór praw i zasad regulujących relacje między pracodawcami a pracownikami.
Prawo pracy określa między innymi takie kwestie, kiedy pracodawca może zatrudniać pracowników, a kiedy pracownicy mogą pracować. Przepisy określają również, ile pracodawca musi zapłacić pracownikowi za jego pracę i tworzą minimalne wymagania dotyczące warunków pracy dla pracowników. Kiedy pracodawca chce kogoś zatrudnić, musi wiele wiedzieć na temat prawa pracy, aby go nie złamać. Istnieją przepisy dotyczące płacy minimalnej, które wymagają od pracodawcy zapłaty określonej kwoty pracownikowi. Istnieją przepisy, które zabraniają pracodawcy dyskryminowania kandydatów lub pracowników na podstawie określonych cech. Pracodawcy muszą również zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne środowisko pracy. Pracodawcy muszą także pobierać i odprowadzać podatki od wynagrodzeń w imieniu pracownika, oraz w niektórych przypadkach muszą zapewnić opcje ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawcy często nawet nie wiedzą, czego nie wiedzą.
Przy tak wielu przepisach, których trzeba przestrzegać, pracodawcy są często przytłoczeni i nie wiedzą, jak mają w danej sytuacji postępować.
W takich przypadkach najlepiej jest, kiedy pracodawcy zwracają się do prawników, aby pomogli im przestrzegać prawa pracy i nie narażać się na problemy. Jednocześnie pracownicy również chcą egzekwowania prawa pracy. Mogą potrzebować pomocy prawnika zajmującego się zatrudnieniem, aby zrozumieć, jakie są przepisy i czy ich pracodawca naruszył ich prawa, a także co w takiej sytuacji mogą zrobić. Mogą zwrócić się do adwokata zajmującego się prawem pracy, aby pomóc im w jego egzekwowaniu, gdy ich pracodawca go nie przestrzega lub narusza przepisy. Zobacz w jakich sytuacjach może ci pomóc kancelaria prawo pracy Warszawa. W wielu krajach obowiązują również przepisy dotyczące płacy minimalnej, których nie można złamać ani obejść w legalny sposób. Pracownicy mają również prawo do wynagrodzenia za nadgodziny. Pracodawcy muszą również uważać, aby unikać dyskryminacji pracowników. Nie mogą dyskryminować osób ze względu na kolor skóry, wyznawaną religię, płeć, wiek ani pochodzenie narodowe czy środowiskowe.