niedziela, 22 grudnia

Tabletki antykoncepcyjne – czy nadal są skuteczne?

Tak! Hormonalne tabletki antykoncepcyjne to nadal jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jej efektywność szacuje się na 99,9%. Brakująca do pełnej skuteczności jedna dziesiąta procenta wynika zazwyczaj z nieregularnego stosowania leku bądź z nieprzewidzianej jego interakcji z innymi, zażywanymi w tym samy czasie, lekami albo suplementami diety.

Obecnie na rynku ciągle dostępne są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, różniące się miedzy sobą zawartością hormonów. Niezależnie od konkretnego leku, zasada ich działania pozostaje jednak ta sama – odpowiednia dawka hormonu regularnie dostarczana do organizmu kobiety hamuje u niej owulację oraz zmienia strukturę śluzu szyjki macicy, uniemożliwiając tym samym zajście w ciążę. Tak zwane leki nowej generacji zawierają zmniejszone dawki hormonów, dzięki czemu potencjalne skutki uboczne związane z zażywaniem tabletki antykoncepcyjnej są znacznie łagodniejsze. Należy w tym miejscu podkreślić, że reakcja organizmu kobiety na lek hormonalny jest kwestią niezwykle indywidualną. W przypadku niektórych osób skutki uboczne mogą być bardzo nasilone, a w innych przypadkach prawie niezauważalne lub nawet w ogóle nieobecne.

Zobacz również   Masaż klasyczny a cellulit

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają dwa rodzaje hormonów – estrogen i progestagen. Charakteryzują się one tym, że w każdym miesiącu, po około trzech tygodniach zażywania, należy zrobić kilka dni przerwy. W grupie tabletek dwuskładnikowych wyróżnia się kilka ich rodzajów.

  • Tabletki jednofazowe – przepisywane przez lekarzy najczęściej. Wszystkie tabletki mieszczące się w jednym opakowaniu mają taką samą zawartość hormonów.
  • Tabletki dwufazowe – oznaczane dwoma kolorami, które wskazują na różną zawartość progestagenu. Te, które mają więcej tego hormonu, przyjmowane są w drugiej części cyklu menstruacyjnego.
  • Tabletki trójfazowe – jedno opakowanie leku zawiera tabletki w trzech kolorach, oznaczających różną zawartość progestagenu, a w niektórych – również estrogenu. Używane są one najrzadziej spośród wszystkich rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, ze względu na dużą dyscyplinę, której należy bezwzględnie przestrzegać, stosując ten lek. Inaczej po prostu nie jest on skuteczny.
Zobacz również   Czy nieświeży oddech zawsze oznacza choroby jamy ustnej ?

Antykoncepcyjne preparaty jednoskładnikowe

To tabletki nowej generacji, nazywane czasami także minipigułką, ze względu na mniejsze dawki zawartego w nich hormonu. Tabletki jednoskładnikowe zawierają jedynie progestagen. Stosowanie ich jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych, ale ten typ leku nie jest – niestety – przeznaczony dla wszystkich kobiet. Zazwyczaj są one przepisywane młodym mamom będącym w trakcie laktacji, kobietom w wieku do 25 roku życia oraz wszystkim tym, które źle tolerują lek dwuskładnikowy. Stosowanie jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych polega na codziennym zażywaniu tabletki w sposób ciągły – bez potrzeby robienia kilkudniowych przerw.

Dowiedz się więcej na temat stosowania oraz przeciwwskazań tabletek antykoncepcyjnych na https://wylecz.to/pl/seks/antykoncepcja/tabletki-antykoncepcyjne.html

Zobacz również   Badanie dopplerowskie aorty brzusznej - po co i kiedy należy je wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.