Odczuwasz ból przy płytce paznokciowej u stóp? Nie czujesz się komfortowo przy zakładaniu butów? A może zauważyłaś obrzęk oraz zaczerwienienie wokół paznokci? To nic innego jak wrastające paznokcie. Ta przypadłość nie należy do najmilszych, ale można z nią walczyć, m.in. za pomocą pedicure’u medycznego. Nie wierzysz, że coś może pomóc Ci pozbyć się tego problemu? Daj się przekonać!
Jakie są przyczyny wrastających paznokci u nóg?
Istotą tego schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niego skórę. Najczęściej wrastają paznokcie u stóp – zwykle dużego palca. Paznokieć ten jest najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek. Jeśli w porę zaczniesz zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokci, możesz uniknąć bolesnej korekcji chirurgicznej. Przyczynami wrastających paznokci są:
- nieprawidłowo obcięte paznokcie;
- uszkodzenie wału paznokciowego;
- usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami przy pomocy czubka nożyczek;
- noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami i zbyt ciasnych;
- przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne mechaniczne uszkodzenia paznokci;
- wykonywanie ćwiczeń, które wywołują dodatkowy nacisk na stopę;
- nawracająca grzybica;
- nadwaga i otyłość;
- wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci.
Do najczęstszych przyczyn pojawiania się wrastających paznokci jest pierwsza z wymienionych, czyli nieprawidłowe obcięcie paznokci. Pamiętaj by nie obcinać ich “na okrągło” oraz zbyt blisko skóry – wtedy unikniesz tego niemiłego problemu. Zabieg na wrastające paznokcie trzeba wykonać – i nie odwlekać tego! – jeżeli zauważyłaś, że:
- bolą Cię palce;
- masz zaczerwienienia i obrzęki przy wałach paznokciowych;
- Twoje palce krwawią;
- pojawiła się ropna wydzielina.
Poznaj sposób na wrastające paznokcie!
Większości objawom – i w ogóle wrastającym paznokciom u nóg – można zapobiec o wiele wcześniej. Ważna jest tu profilaktyka. Co robić, by nie stać się posiadaczką tej niemiłej dolegliwości? Oto kilka rad:
- obcinaj paznokcie prawidłowo – nie zaokrąglaj brzegów, tylko obcinaj je „na kwadratowo”;
- piłuj płytki paznokci pilniczkiem;
- używaj wacików zwilżonych spirytusem, by usunąć spod paznokcia kurz i brud;
- nie obcinaj paznokci zbyt blisko skóry;
- nie wyrywaj zbędnych fragmentów płytki paznokciowej;
- delikatnie odsuwaj skórki przy pomocy specjalnych płynów do ich usuwania;
- unikaj noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.
Jeśli paznokcie Twoich stóp są wyjątkowo twarde i trudno je obciąć, to przed zabiegiem zamocz stopy na 10 minut w misce w ciepłą wodą. Jeżeli i to nie pomaga, możesz wtedy zakupić w aptece specjalny płyn zapobiegający wrastaniu paznokci. Zmiękczy on twarde i ostre paznokcie, ale też zmniejszy dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę. Więcej o zabiegach na wrastające paznokcie i nie tylko przeczytasz na stronie Kliniki Medycyny Estetycznej Esteticmed.
Jak leczyć wrastające paznokcie u nóg?
Są dwa powszechnie znane zabiegi na wrastające paznokcie. Należą do nich:
- wycięcie chirurgiczne – wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem – dzięki temu brzeg paznokcia odzyskuje prawidłowy kształt;
- klamry – przytwierdza się je do płytki paznokcia, by zmieniły kierunek wzrostu paznokcia.
Ponadto jest jeszcze jeden zabieg, który jest stosowany w Klinice Medycyny Estetycznej Esteticmed. Jest to pedicure medyczny. Polega on na użyciu frezarki Luna AT Micro firmy Gerlach, która produkuje specjalistyczny sprzęt dla gabinetów zajmujących się pielęgnacją stóp oraz dłoni. Dzięki niej można skutecznie pielęgnować paznokcie, ale też usunąć zrogowaciały naskórek, odciski czy modzele. Pedicure medyczny, który jest wykonywany w klinice Esteticmed w Bydgoszczy, odznacza się wysoką dbałością o sterylność oraz komfort pacjentów. Jeśli szukasz najlepszych specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej i cenisz sobie profesjonalizm – już ich znalazłaś. Więcej o pedicurze medycznym oraz programie “Zdrowe Nogi” znajdziesz tutaj.