Tendencje do nadwrażliwości skóry na działanie różnych czynników zewnętrznych nie zawsze muszą dotyczyć jedynie wybranych powierzchni skóry na twarzy lub ciele – to także problem, który bardzo często pojawia się również na naszej głowie. Swędzenie, podrażnienia i zaczerwienienie to objawy, które najczęściej towarzyszą wrażliwej skórze głowy. Skąd bierze się ta dolegliwość – czy jest ona wynikiem niewłaściwej pielęgnacji czy może choroby skóry głowy? I w jaki sposób można się jej pozbyć?
Swędząca i podrażniona skóra głowy – wpływ czynników zewnętrznych
Skóra na naszej głowie każdego dnia narażona jest na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą wywołać na jej powierzchni uczucie ściągnięcia, pieczenia, swędzenia, a nawet bólu. Na taką sytuację wpływ mogą mieć zarówno zanieczyszczenia środowiska czy szkodliwe promienie UV, jak również chlorowana woda, niewłaściwa dieta, nadmierny stres, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy zbyt częste poddawanie włosów zabiegom stylizacji. W wyniku działania różnych bodźców zewnętrznych zmianie ulega skład flory bakteryjnej na skórze – pojawia się na niej duża ilość mikroorganizmów, które zaburzają pracę gruczołów łojowych, co prowadzi do jej przesuszania, łuszczenia się, a także skłonności do podrażnień.
Swędzenie głowy – kiedy wybrać się z tym problemem do lekarza?
Ze swędzeniem głowy może mieć do czynienia tak naprawdę każdy z nas – czasami wystarczy zmiana stosowanego do tej pory szamponu lub zbyt duża ilość lakieru do włosów, by pojawiła się reakcja alergiczna i swędzenie głowy. Bardzo często jest to tylko chwilowa dolegliwość, która samoistnie ustępuje po kilku dniach. Jeśli jednak problem swędzącej i podrażnionej skóry głowy ma postać przewlekłego stanu zapalnego, któremu towarzyszą czerwone plamy i łuszczenie się naskórka, warto przede wszystkim zgłosić się z tym do odpowiedniego specjalisty. Może bowiem okazać się, że jest to łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica lub inna choroba skóry głowy. Takie schorzenia wymagają wówczas leczenia przy pomocy specjalistycznych preparatów farmakologicznych.
Jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy?
Tak samo jak swędzącą i podrażnioną skórę twarzy i ciała – delikatnie, ostrożnie i przy użyciu łagodnych preparatów myjących. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim kosmetyki hipoalergiczne, które możemy nabyć w aptece. Ich skład powinien być pozbawiony alkoholu, sztucznych barwników i konserwantów, a także parabenów – takie substancje mogą tylko nasilić problem nadwrażliwości skóry. Odpowiednie preparaty do pielęgnacji włosów możemy znaleźć między innymi w ofercie znanej, aptecznej marki La Roche-Posay – znajduje się w niej fizjologiczny szampon do włosów z wodą termalną, który został stworzony specjalnie na potrzeby wrażliwej skóry głowy. Dzięki wodzie termalnej, która jest bogata w cenne dla skóry pierwiastki i minerały, szampon wykazuje właściwości kojące, łagodzące podrażnienia i wzmacniające odporność skóry na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Czego unikać przy podrażnionej skórze głowy?
W przypadku wrażliwej i swędzącej skóry głowy bardzo ważne jest to, aby unikać sytuacji, które mogłyby ją dodatkowo podrażnić. Zdecydowanie należy chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz ciepłym powietrzem, nosząc odpowiednie nakrycia głowy, a także rezygnując na jakiś czas z suszenia włosów suszarką. Nie należy też obciążać skóry głowy częstymi zabiegami stylizacji włosów oraz noszeniem kucyków – może to nasilić ból i swędzenie w okolicy korzeni włosów. W trakcie leczenia nadwrażliwości skóry głowy należy również zadbać o jedzenie zdrowych i zbilansowanych posiłków, a także unikanie stresujących sytuacji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx