Łysienie to objaw chorobowy, który może być efektem m.in. chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych czy przyjmowania niektórych leków. Objawia się postępującymi procesami zanikania produkowania włosa w mieszku włosowym. Jednym z najczęściej występujących rodzajów łysienia jest łysienie androgenowe, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i związany jest z nadmierną wrażliwością mieszka włosowego na jedną z pochodnych testosteronu, DHT. Substancja ta osłabia włosy, które stają się cieńsze, a także zmniejsza mieszki włosowe. Jak zatem skutecznie pozbyć się uciążliwego problemu, jakim jest łysienie?
Przyczyny łysienia
Często trudno zlokalizować przyczynę powstania łysienia, ponieważ jako objaw może wystąpić w przypadku wielu chorób, a także być skutkiem różnorodnych czynników zewnętrznych, dlatego zanim podejmie się leczenie, istotne jest wykonanie odpowiednich badań oraz analiza stanu zdrowia pacjenta.
Łysienie często pojawia się u osób z predyspozycjami genetycznymi, ale może być także efektem niewłaściwej diety czy zaburzeń odżywiania, zmian hormonalnych, stresu, uszkodzeń mechanicznych mieszków włosowych czy nieodpowiedniej stylizacji włosów.
Jednakże łysienie to często tylko skutek uboczny poważniejszych chorób ogólnoustrojowych, jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy, chorób skóry (w tym łojotokowego zapalenia skóry, infekcji grzybiczych), chorób zakaźnych, chorób tkanki łącznej czy nowotworów.
Wzmożone wypadanie włosów może wystąpić także przy przyjmowaniu niektórych leków, w tym hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy preparatów stosowanych w leczeniu m.in. chorób serca, nadciśnienia tętniczego lub depresji.
Leczenie łysienia
Wiele osób cierpiących na łysienie odczuwa kompleksy związane ze stopniowo przerzedzającymi się włosami na głowie. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn gęste włosy to atrybut atrakcyjności, co wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Środki podejmowane w leczeniu łysienia mogą być różne i zależne od przyczyny jego występowania. Ważne w leczeniu jest wyeliminowanie substancji wzmagających łysienie, czasem pomocna jest także zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych. W leczeniu objawów wzmożonego wypadania włosów specjaliści polecają zabiegi medycyny estetycznej, jak karboksyterapię, mezoterapię czy przeszczep włosów, jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się zabieg mezoterapii osoczem Magellan. Na czym polega skuteczność tego zabiegu?
Na czym polega zabieg mezoterapii osoczem Magellan?
Zapytaliśmy ekspertów z MediArt Clinic Poznań, czym jest i na czym polega zabieg terapii osoczem Magellan. Osocze bogatopłytkowe, ze względu na skoncentrowaną ilość płytek krwi, bogatych w czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste mające właściwości regeneracyjne, jest od dłuższego czasu wykorzystywane nie tylko w medycynie ogólnej, lecz także zabiegach rewitalizacyjnych w medycynie estetycznej – tłumaczą specjaliści. System Magellan natomiast to najnowocześniejsza technologia, która pozwala na wykorzystywanie jeszcze większego potencjału komórek macierzystych, poprzez możliwość pozyskania z krwi pacjenta nawet 2 milionów płytek krwi! Komputerowy Separator Komórkowy Magellan PRP System to urządzenie, za pomocą którego można uzyskać substancję bogatą w jeszcze więcej stężonych płytek krwi, która jest pomocna w leczeniu łysienia, rewitalizacji skóry i niwelowaniu zmarszczek. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym określana jest także jako wampirzy lifting.
Jak przebiega zabieg i jakie są jego efekty?
Pierwszy etap to pobranie od pacjenta niewielkiej ilości krwi, która następnie jest odpowiednio oczyszczana i przygotowywana. Krew zostaje odwirowywana za sprawą separacji komputerowej. W wyniku tego zostają oddzielone nieuszkodzone płytki krwi od erytrocytów i leukocytów. Tak przygotowywana substancja zostaje zaaplikowana pacjentowi za pomocą techniki mezoterapii w skórę głowy. W miejscu wstrzyknięcia substancji rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne, które mają na celu wzmocnienie skóry głowy oraz zagęszczenie i wzmocnienie włosów. Jak tłumaczą eksperci z MediArt Clinic Poznań, mezoterapia osoczem Magellan to mało inwazyjny, w pełni bezpieczny i niemal bezbolesny zabieg, który pozwala osiągnąć zadowalające efekty już po pierwszym zabiegu. O bezpieczeństwie zabiegu świadczy to, że jest zamknięty – krew nie ma styczności z czynnikami zewnętrznymi. Jest też substancją w pełni naturalną i autologiczną, co wyklucza wystąpienie alergii. W wyniku mezoterapii osoczem bogatopłytkowym następuje poprawa kondycji skóry, która staje się lepiej ukrwiona, gęstsza, a cebulki włosowe zostają zregenerowane. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, efekt utrzymuje się 8-12 miesięcy.